'3+1'-es program
A ‘3+1’-es program keretében egy magyar és egy kínai felsőoktatási intézmény együttműködik és közösen indítanak egy szakot/szakirányt. A programban a kínai hallgató Kínában kezdi meg ezt a közös képzést és 3 év után a magyar egyetemen fejezi be és szerzi meg az alapképzés diplomát.
A magyar egyetem azt vállalja, hogy az első három évből befogad tantrágyakat, majd átveszi a hallgatót. A gyakorlatban a kreditátvitel során megeshet, hogy nem jön ki a 3 + 1 ezért – tettük idézőjelbe – a program módosulhat ‘2+2’, ‘3+1,5’ stb. formában.
A program megvalósulhat egyszerű együttműködés keretében, vagy a kínai állam által támogatott formában. Ebben az esetben az együttműködés bekerül a kínai felvételi rendszerében, ami további kötelezettségekkel járnak. A magyar fél az első három évben szemeszterenként oktatót/oktatókat küldenek a kínai partner egyetemre néhány tantárgy oktatására. Ez történhet tömbösített (3 hét) formában is.
A program hasonlít a kettős diploma modelljére, azonban itt egyoldalú a mobilitás, vagyis csak kínai hallgatók jönnek Magyarországra és választható, azaz csak az utolsó évre csak akkor érkeznek, ha így döntenek.
Az együttműködő partnerek között kezdeményezzük a rövidtávú programokat, mint nyári egyetemeket és oktatói továbbképzéseket.
A ‘3+1’-es program kiterjedhet mesterképzésre is ‘1+1’, ‘1+0,5’ formában.